Individualna psihoterapija
‘’Ničega se u životu ne treba bojati, samo treba razumjeti. Što više razumijemo, to se manje bojimo.’’
Što je psihoterapija?
Psihoterapija je razgovor između vas kao osobe sa svim svojim emocijama, željama, teškoćama, strahovima, nesigurnostima, bolom, tugom, svime što ste vi i stručnjaka (psihologa, psihoterapeuta, psihološkog savjetnika) koji vas uz svoje znanje i iskustvo sluša, prihvaća sa svim tim što nosite u sebi.
Briga o mentalnom zdravlju je važan preduvjet za fizičko zdravlje. U jednoj rečenici, psihoterapija je proces povezivanja sa sobom.
U tom procesu pronalazimo obrasce ponašanja koji Vam stoje na putu prema sebi, sabotiraju Vas, prepoznajemo ih, istražujemo kad i kako su nastali, koje smo koristi imali od njih i što smo izgubili. Kroz psihoterapijski proces otkrivamo sve obrasce koje smo usvojili a ne koriste nam ili nas sabotiraju, možemo mijenjati za one koji nam odgovaraju i dovode nas do osobnog rasta, kvalitetnijeg i zadovoljnijeg života.
Postavljajući Vam prava pitanja, usmjeravamo razgovor kako bi zajednički došli do mogućih rješenja, načina i metoda koji će vama odgovarati.
Kako mogu znati da li mi je psihoterapija potrebna?
Potišteni ste, osjećate pritisak i sve teže funkcionirate u svakodnevnom životu. Anksiozni ste ili depresivni , a želite se osjećati bolje i sretnije. Pokušavate pronaći izlaz iz Vašeg stanja, ali ne uspijevate u tome. Počinjete vjerovati da je Vaša situacija nerješiva. Osjećate se kao da ste zatvoreni u začarani krug u kojem nema izlaza. Izlaz postoji.
Znajte, niste sami. Javite se da porazgovaramo i pronadjemo odgovarajuće načine za Vas.
Kako psihoterapija pomaže?
Psihoterapija vam pomaže da otkrijete korijen Vašeg problema i kako ga riješiti.
Kako? Psihoterapija je metoda razgovora kojom terapeut ulazi s Vama u odnos povjerenja i razumijevanja. Pomaže Vam da otkrijete uzrok Vašeg lošeg osjećanja, cjelovito sagledate Vaš životni kontekst, angažirate svoje osobne resurse i potencijale. Tako osnaženi s jasnijim uvidom u svoj život lakše pronalazite izlazne puteve iz začaranog kruga.
Kako psihoterapija i psihološko savjetovanje može pomoći
naučiti kako se lakše nositi sa stresom
naučiti kako riješiti i savladati traumatske događaje
naučite voljeti sebe baš takvi kakvi ste
naučiti prepoznati i prihvatiti svoje emocije
kontrolirati bijes i ljutnju
naučiti vještine komuniciranja
unaprijediti odnose sa sobom i drugima
uspješnije riješavati konflikte
živjeti u sadašnjosti sa onim što imate
razumijeti da vrijedite i vjerujete u sebe
Kada je poželjno krenuti na psihoterapiju?
ako osjećate jako nezadovoljstvo,tjeskobu, zabrinutost
bijes, ljutnju, nesigurnost
sumnjate na depresiju, anksioznost
senzibilni ste
preplavljeni obavezama, odgovornostima i emocijama
nezadovoljni ste komunikacijom u vezi, braku, na poslu
osjećate se zaglavljeno i ne znate kako dalje
želite bolje razumjeti sebe i druge
Kako izgleda seansa?
Razgovor koji se odvija između terapeuta i klijenta traje između 45 i 60 minuta. Ono o čemu se razgovara na na terapiji je samo ono o čemu Vi želite, terapeut Vas neće tjerati da pričate o onome o čemu ne želite niti će forsirati to.
Zašto je to važno? Jer odnos između terapeuta i klijenta teba biti izgrađen na povjerenju i da se Vi kao osoba u društvu terapeuta osećjate ugodno i sigurno.
Kada to osjetite, vjerovatno ćete sami poželjeti razgovarati o svim temama koje su važne za vas iako nose negativne i pozitivne emocije, poput sreće, bijesa, tuge.
Sve zbog čega ste i došli. Poverljivost je sastavni dio terapijskog odnosa i općenito psihoterapije. Dakle sve o čemu se razgovara ostaje između terapeuta i klijenta.
Što je potrebno ponijeti na seansu? Vašu volju za radom na sebi. Kroz razgovor dolazimo do otkrivanja vašeg problema. Uvidom u svoje stanje počinjete mijenjati percepciju sebe i svijeta oko sebe, posljedično tome usvajate pozitivna uvjerenja i dolazite do mogućnosti promjene svojeg ponašanja, raspoloženja, reagiranja itd.
Na prvoj seanse se upoznajemo, postavljamo ciljeve, gradimo povjerenje i dogovaramo daljnji tijek i način savjetovanja i psihoterapije. Često tijekom ili nakon terapije možete intenzivno osjetiti tugu, ljutnju i različite osjećaje koji su obojeni neugodom.
Javljanje ovih neugodnih emocija nužno je i neophodno u terapijskom procesu jer su one put koji vodi u napredovanje i preduvjet procesa recikliranja Vaše mentalne i emocionalne energije .
Psihološko savjetovanje
Psihološko savjetovanje je razgovorna i emocionalna podrška koja pruža priliku da jasnije sagledate situaciju u kojoj se nalazite. Pomaže osvještavanju unutarnjih resursa . Psihološko savjetovanje Vam nudi mogućnosti da reciklirate Vašu mentalnu i emocionalnu energiju kako biste stvorili novi pogled na okolnost, sebe i druge osobe iz Vašeg životnog okruženja.
Putem psihološkog savjetovanja možete naučiti nove, djelotvornije i uspješnije načine ophođenja prema sebi i drugima koji će Vam olakšati put traženja rješenja u životnim zahtjevima i izazovima.
Glavna razlika izmedju psihoterapije i psihološkog savjetovanja je u tome što je psihoterapija dulji vremenski proces u kome istražujemo korijene nekih obrazaca ponašanja. Dok psihološko savjetovanje traje kraće.
Bračna i partnerska terapija
Ne postoji idealan i savršen brak, postoji uspješan brak!
Bračna i partnerska terapija
Za naše mentalno zdravlje odgovorna je sreća koju doživljavamo na tri najvažnija područja našeg života:
- obitelj
- profesionalno područje
- osobni život
Ako smo uravnoteženi unutar tih područja možemo reći da smo sretni, a sretni ljudi su mentalno zdravi (W.Glasser). U mreži odnosa na ovim područjima partnerski odnosi imaju važnu ulogu neovisno o tome jesu li temelj obiteljskog ili osobnog života. Naš izbor partnera temelji se na slici koju smo stvorili o partneru još mnogo prije nego smo ga upoznali.
Na početku partnerskog odnosa mi vidimo da partner odgovara našoj zamišljenoj slici, a različitosti koje možda i uočavamo pretvaramo u nadu i vjerovanje da će se naš partner uz nas mijenjati te postajati sve sličniji onoj sličici zamišljenog partnera. Stoga smo na početku partnerskog odnosa puni razumijevanja i tolerancije,samodostatni jedni drugima i nadopunjujemo se. No ipak nakon nekog vremena narušava se komunikacija, blijedi povjerenje, osjećate se nesretno i uviđate da nešto nije u redu.
Bračna terapija
Ne postoji idealan i savršen brak. Postoji uspješan brak i uspješan partnerski odnos. Za svaki uspjeh u životu nužno je uložiti trud i energiju.
Uspješan brak traži našu mentalnu budnost te adekvatne emocionalne , duhovne i komunikacijske angažmane.
Bračna terapija pruža parovima mogućnost da
izraze svoje misli, osjećaje, želje i očekivanja
dobiju uvid u djelotvornost vlastitog ponašanja
otkriju svoje resurse za usklađivanje s partnerom
utvrde svoju spremnost za otkrivanje novih putova u potrazi za srećom
da razumiju i riješe uzroke svojih problema
pronađu način da bolje komuniciraju i usklađuju se u različitostima
povećaju međusobno razumijevanje
nauče kako kvalitetno provoditi vrijeme
poboljšaju intimne odnose
Partnerska terapija
Na početku partnerskog odnosa partneri vide sebe kao dvije srodne duše koje usklađeno, puni razumijevanja, tolerancije i ljubavi koračaju stazom života. No nakon nekog vremena pojavljuju se problemi i sve je manje razumijevanja.
Komunikacija je narušena i partneri ulaze u začarani krug uzajamnog optuživanja, prigovaranja, vrijeđanja i kritiziranja. Ovakva komunikacija razdvaja i udaljava partnere i razara njihov odnos. Često su obeshrabreni, iscrpljeni i unatoč želji da poprave svoj odnos s partnerom, nemaju snage za pronalaženje rješenja.
Partnerska terapija pruža mogućnost partnerima da uz pomoć terapeuta razumiju uzroke svojih problema te da lakše i jasnije :
izraze svoje misli, osjećaje, želje i očekivanja
dobiju uvid u djelotvornost vlastitog ponašanja
otkriju svoje resurse za usklađivanje s partnerom
utvrde svoju spremnost za otkrivanje novih putova u potrazi za srećom da razumiju i riješe uzroke svojih problema
pronađu način da bolje komuniciraju i usklađuju se u različitostima
povećaju međusobno razumijevanje
nauče kako kvalitetno provoditi vrijeme
poboljšaju intimne odnose
uče graditi povjerenje
Zbog čega nastaju problemi ?
Uzroci problema koji nastaju leže u našim očekivanjima koja nisu usklađena s realnošću
često očekuju da partner učini nešto što nije spreman učiniti
…kad bi barem pospremio svoje čarape
…uvijek kad smo na zabavi on samo sjedi, ne mogu ga natjerati da pleše
…bilo bi lijepo da mi barem jednom za rođendan pokloni cvijeće
…izbjegava moju obitelj i uvijek ima nešto protiv njih, a ja bih želio da ih prihvati
sami nismo spremni učiniti nešto što partner od nas očekuje
…ako ga je mama naučila da radi sve umjesto njega ja to neću raditi, neka si sam glača košulje
…kad bi barem jednu večer prestao gledati te svoje glupe serije
…ona očekuje od mene da ostanem doma kod djece dok se ona druži s prijateljicama
jedan od drugog očekuju nešto što nisu spremni učiniti
… on želi da svaki blagdan idemo na ručak k njegovima, a ja se isto želim družiti sa svojom obitelji
…ja bih željela da živimo u malom gradiću, da prodamo stan i kupimo kuću, a on ne želi ni čuti za to
sami očekuju od sebe da učine nešto što nisu spremni učiniti
…znam da je moj brak propao, ali ostajem u njemu, tko zna kako bi moja djeca podnijela rastavu
Slijedom ovih očekivanja koja nisu usklađena s realnošću, raste frustracija i partneri postaju sve manje tolerantni jedan prema drugome. Narušena komunikacija obiluje uzajamnim optuživanjem, vrijeđanjem,okrivljivanjem i kritiziranjem što vrlo štetno i razarajuće djeluje na njihov odnos.
Zašto je bračna/partnerska terapija učinkovita?
Zato što stvara priliku za komunikaciju u kojoj se partneri mogu međusobno čuti, slušati i razumjeti jedan drugoga te na taj način:
izraziti izazove i poteškoće koje imaju
otvoreno i neometano izraziti svoja očekivanja od partnera i staviti ih u kontekst realiteta
razumjeti kako nastaje frustracija i kako se nositi s njom
aktualizirati u svijesti pozitivne strane, vrline i kvalitete partnera
uvidjeti razarajuću moć optuživanja,okrivljavanja, vrijeđanja i kritiziranja te istražiti mogućnosti izbora pozitivnih komunikacijskih ponašanja
razmotriti mogućnost prihvaćanja uvjerenja da kontrolu imamo samo nad vlastitim ponašanjem
sagledati mogućnost prihvaćanja uvjerenja da je čovjek slobodno biće i da sam bira svoja ponašanja
razmotriti mogućnost prihvaćanja uvjerenja da je odnos vlastito ponašanje kojim uz druge ljude zadovoljavamo svoje potrebe
napraviti samoprocjenu otvorenosti razvijanja novih iskustava s partnerom za stvaranje realnih očekivanja i percepcije
Roditeljstvo
Roditeljstvo se smatra jednom od najljepših, ali i najzahtjevnijih uloga u životu čovjeka. Izazovi roditeljstva traže velike i različite roditeljske angažmane, emocionalne, intelektualne, duhovne, financijske i fizičke prirode.
Većina roditelja zasigurno se barem u jednom trenutku upita: Jesam li dobar roditelj?
Postoje li neki recepti za roditeljstvo ?
Recepti za roditeljstvo ne postoje. Svako dijete kao i svaki roditelj jedinka su za sebe, sa svojim osobinama, temperamentom, interesima, navikama, željama, potrebama i zahtjevima. Prema tome ne postoje „ gotovi recepti“ kako odgajati djecu, kao što ne postoji ni savršen roditelj. Ali postoje načini, znanja i metode koje nas učenjem mogu odvesti ka sretnijem i uspješnijem roditeljstvu.
Temelj dobrog odnosa roditelja i djeteta, ali i svakog drugog odnosa je vođenje računa o svojim potrebama kao i o poštovanju i uvažavanju potreba druge osobe ili djeteta. Svaki čovjek, osim potrebe za preživljavanjem, ima potrebu za ljubavi, želi voljeti, prihvaćati, biti voljen i prihvaćen.
Sretni smo, zadovoljni i odvažni kada nam drugi odaju priznanje, poštovanje i uvažavaju nas, kada smo zbog ostvarenja postignuća ispunjeni osjećajem uspješnosti. Na taj način zadovoljavamo svoju potrebu za moći. Čovjek je biće koje ima potrebu za slobodom kretanja, izražavanja vlastitih misli, osjećaja, vrijednosti i stavova.
Aktivnosti koje nas zabavljaju donose nam ugodu, opuštanje te osjećaje radosti, zadovoljstva i smijeha, omogućuju nam da zadovoljimo svoju potrebu za zabavom.
Često se dogodi da roditelj zaokupljen brigom i stvaranjem uvjeta u kojima će njegovo dijete najuspješnije zadovoljiti svoje potrebe, zanemari svoje potrebe. Odgađa ili odustaje od ostvarenja nekih svojih aktivnosti, želja i interesa. Zbog angažiranosti oko djeteta, svoje osnovne potrebe zadovoljava manje uspješno nego ranije, a neke potpuno zanemari.
Počinje vjerovati kako je njegova roditeljska dužnost potpuno se usredotočiti i svu životnu energiju uložiti u roditeljsku ulogu. Roditelj koji odabire ovakva ponašanja prema sebi i svom djetetu bira ulogu žrtve vlastitog djeteta i zbog toga se često osjeća loše. Tako oslabljen roditelj ne može biti od stvarne pomoći djetetu, bez obzira na intenzitet svoje želje da mu pomogne.
Odnos roditelja i djeteta vrlo je dinamičan i neprestano se mijenja. Posredstvom svakog novog iskustvom mijenja se roditelj i dijete, a svaka je promjena prilika za rast i unaprjeđenje odnosa. U našem umijeću odgajanja vode nas i usmjeravaju uvjerenja o tome što je za naše dijete dobro.
Kako roditelj stvara sliku dobrog i uspješnog roditelja?
Sliku dobrog i uspješnog roditelja oblikuje sociokulturni milje iz kojeg dolazimo i sociokulturni milje u kojem živimo. Mi u naše roditeljstvo prenosimo uvjerenja, vrijednosti i postupke iz uloge naših roditelja. Neke od tih uvjerenja, vrijednosti i postupaka prosuđujemo ispravnima te ih kao takve svjesno primjenjujemo u vlastitom roditeljstvu.
No postoji mnogo više onih ponašanja koja smo u djetinjstvu i mladosti prosuđivali neprihvatljivima, … obećali sebi : …kada ja budem roditelj neću se tako ponašati prema svojoj djeci…, ali ih u odnosu prema svojoj djeci ponavljamo, a da toga uopće nismo svjesni. Ova činjenica je važna kada želimo nešto promijeniti u svom roditeljskom ponašanju, načinu na koji gradimo odnos s djetetom. Promjena traži preispitivanje dubokih vrijednosti.
Kako roditelj kreira ponašanje u odnosu prema djetetu ?
Svojim ponašanjem u odnosu prema djetetu roditelj se nastoji što više približiti „sličici dobrog i uspješnog roditelja“koju je kreirao u svom svijetu kvalitete. Pri tome ima očekivanja od djeteta, a izostanak djetetovog očekivanog ponašanja povećava razliku između „zamišljene sličice dobrog roditelja“ i „stvarne sličice dobrog roditelja“ , kako roditelj sebe doživljava u realitetu. Tako nastaje frustracija, a što su razlike između sličica veće to je frustracija dublja i snažnija.
Kako roditelj rješava frustraciju ?
U pokušajima rješavanja frustracija, roditelji crpe svoje emocionalne, intelektualne i duhovne resurse. Zaboravljaju na sebe, na svoju energiju, na svoje potrebe, osobne ciljeve i vrijednosti.
Odgađaju zadovoljenje svojih potreba i počinju se osjećati loše, neuspješno i iscrpljeno. Upadaju u najučestaliju roditeljsku zamku, zamku žrtve te razmišljaju o sebi kao žrtvi vlastitog djeteta. Osjećaju bespomoćnost, iscrpljenost i iscijeđenost.
Nijedan odnos koji narušava čovjekovu ravnotežu ne treba podržavati. Izjava „ Voli bližnjega svoga kao samoga sebe“ podsjeća nas na zadaću da povedemo računa o vlastitoj ravnoteži. Jedino roditelj koji ima odgovoran odnos prema vlastitoj osobnosti ( ne bira biti žrtvom svog djeteta) može istinski biti od koristi vlastitom djetetu.
Važno je i potrebno zastati, osvijestiti svoju roditeljsku ulogu i odnos s djetetom. Roditelj ne mora biti sam, iscrpljen, bespomoćan i zarobljen u zamku, jer se roditeljstvo uči. Indiviidualnom terapijom ili aktivnim sudjelovanjem u programima za razvoj roditeljskih kompetencija može postajati sretniji, zadovoljniji i uspješniji roditelj.
Uspješan roditelj lakše rješava frustraciju jer
ima odgovoran odnos prema sebi, svojoj osobnosti
vodi računa o zadovoljenju svojih osnovnih potreba
umije osigurati vrijeme i sadržaj za unapređenje sebe, svojih znanja, vještina i sposobnosti
umije osigurati vrijeme za svoje vrijednosti, ciljeve i želje
njeguje i razvija ljubav prema djetetu
svakodnevno pokazuje djetetu da ga voli i prihvaća
ima snažnu želju da bude uspješan roditelj
vodi računa o potrebama, željama i interesima djeteta
stvara uvjete za pravilan i zdrav rast i razvoj djeteta
stvara uvjete u kojima će dijete učestalo doživljavati osjećaj uspješnosti, postignuća i priznanja
potiče ga da izrazi svoje misli, osjećaje i želje
osigurava dovoljno vremena i prostora za igru
Osobine uspješnih roditelja
Četiri osnovna stila roditeljstva
Roditeljski stilovi odgoja razlikuju se prema količini topline koju roditelji daju djetetu te koliko velike zahtjeve stavljaju pred dijete. Za pozitivan i poticajan razvoj djeteta od najveće je važnosti koji će roditeljski stil odabrati njihovi roditelji.
Autoritativan roditelj uvijek je mentalno i emocionalno budan. Svjestan dinamičnosti odnosa s djetetom prilagođava se promjenama i vodi računa o djetetovim potrebama i načinima zadovoljenja djetetovih, ali i svojih potreba. Pozitivno utječe na razvoj dječje kreativnosti, sreće, samostalnosti i znatiželje.
Autoritarni roditelj je krut i strog. Nema emocionalne topline, ali je prisutna velika kontrola nad djetetom. Ne vodi računa o potrebama djeteta i načinima njihova zadovoljavanja. Uvijek zna što je najbolje za dijete i inzistira na realizaciji svojih zamisli o djetetovom boljitku. Dijete autoritarnog roditelja često mijenja raspoloženja, povučeno je i nesigurno, razdražljivo i bojažljivo.
Permisivan roditelj obasipa dijete pretjeranom ljubavlju i toplinom, a da pri tome ne vodi računa o njegovim drugim potrebama. Daje djetetu preveliku slobodu u izboru aktivnosti i donošenju odluka bez adekvatne procjene o razvojnoj spremnosti djeteta. Popustljivost u odgoju vrlo negativno utječe na razvoj djeteta te dijete često očituje nesigurnost, impulzivnost i agresivnost.
Indiferentan roditelj pokazuje premalo topline i ljubavi prema svom djetetu i nezainteresiranost za djetetove potrebe, želje i interese. Ne pokazuje interes i zanimanje za to što dijete radi, kako provodi svoje vrijeme i s kim se druži. Dijete koje je u odgoju zanemarivano vrlo je neuspješno u ostvarenju svojih potencijala i prati ga neuspjeh u školi. Teže stječe socijalne i emocionalne kompetencije i ima teškoće u ostvarenju adekvatnih socijalnih interakcija na svim područjima svog životnog konteksta.
Koliko je važna, složena i zahtjevna roditeljska uloga pokazuju i brojni vjerski, književni, slikarski i kiparski pokušaji oblikovanja i prikazivanja pozitivnih i uspješnih uloga oca i majke u odgoju i odrastanju djece.
Primjeri uzornih i uspješnih roditelja u vjerskoj i pjesničkoj interpretaciji:
Prispodoba o izgubljenom sinu
Neki čovjek imao dvojicu sinova. Mlađi mu reče: Oče, daj mi sada dio baštine koji mi pripada . I otac podijeli imanje. Nakon nekoliko dana mlađi sin pokupi sve, otputuje u daleku zemlju i ondje potroši sav novac živeći raspušteno.
Kad je potratio sav novac u toj zemlji zavlada velika glad te on počne oskudijevati. Zaposli se kao najamnik pri nekom seljaku te mu je pasao svinje.
Mladić je bio tako gladan da bi jeo i ljuske od mahuna što su ih jele svinje, ali nitko mu ih nije davao. Kad je napokon došao sebi reče: Pri mojemu ocu i najamnici imaju hrane napretek, a ja ovdje umirem od gladi! Idem doma ocu i reći ću mu : Oče, zgriješio sam i tebi i Bogu.
Nisam više dostojan zvati se tvojim sinom. Molim te primi me da radim pri tebi kao najamnik. Vrati se doma ocu . Dok je još bio daleko, otac ga ugleda pa ganut potrča pred njega, zagrli ga i izljubi.
Ova priča putem metafore opisuje i prikazuje oca koji se s ljubavlju i poštovanjem odnosi prema svome sinu. Umjesto kritiziranja daje mu slobodu izbora. Nudi mu priliku za učenje, dopušta mu iskustvo pogreške, stjecanje iskustava na temelju kojih će moći iskusiti život, procjenjivati ispravnost i djelotvornost vlastitih postupaka, a koja će mu pomoći da u budućnosti mudrije i promišljenije donosi odluke. Puštajući sina otac je riskirao, ali mu je dao priliku za iskustvo u kojemu može rasti, odrastati i postajati bolji čovjek. S ljubavlju ga ispraća iz roditeljskog doma i s ljubavlju ga prima natrag.
Opis uloge uspješnog oca kroz pjesmu Grigora Viteza
Dohvati mi tata mjesec
Dohvati mi tata Mjesec,
Da kraj mene malo sja !
Dohvati mi tata Mjesec,
Da ga rukom taknem ja !
Mjesec mora gore sjati,
Ne može se on skidati,
On mora kod zvijezda biti,
Put zvijezdama svijetliti,
Da zvjezdice kući znaju,
Kad se nebom naigraju,
I na zemlju mora sjati,
Da zec vidi večerati,
Da jež vidi putovati,
Da miš vidi trčkarati,
Da bi ptice mogle spati,
I da tebi moje dijete,
Mjesec lagan san isplete,
Od srebrnih niti ,
Pa da snivaš i ti .
Kroz pjesmu Dohvati mi tata mjesec, Grigor Vitez opisuje oca koji je ispunjen ljubavlju, pažnjom, brigom i nježnošću prema svom djetetu. No ovaj otac nije zaslijepljen emocijama i ne daje obećanje koje ne može ispuniti. Nije rekao djetetu sada spavaj, sutra ću ti skinuti mjesec. Razumije djetetovu želju, ali odgovorno pristupa svojoj roditeljskoj ulozi i poučava dijete kako procjenjivati realnost svojih želja. Na vrlo nježan i romantičan način otac poučava dijete zašto mjesec mora biti na nebu. Poučava ga nesebičnosti govoreći da je mjesec potreban i drugima, ali stihovima na kraju pjesme otac naglašava djetetu koliko je važno te učvršćuje svoj odnos ljubavlju, brižnošću, nježnošću i povjerenjem .
Uspavanka Zvonimira Goloba koja opisuje ulogu majke
Uspavanka
Prije nego usnem mama,
zagrli me ,
zaspati ne mogu sama,
poljubi me,
Kraj postelje moje stani,
zagrli me,
i od svakog zla me brani,
poljubi me,
U daljini zvono zvoni,
zagrli me,
i zvijezde su lampioni ,
poljubi me.
Boju zlata mjesec ima,
zagrli me,
lije zlato po oknima,
poljubi me.
Dođi mati, hladno mi je ,
zagrli me ,
da me tvoja ljubav zgrije ,
poljubi me.
Na prstima san će doći,
zagrli me,
umorne mi sklopi oči,
poljubi me.
Spava sve i ja ću spati,
zagrli me,
prije nego usnem mati ,
poljubi me.
Ova pjesma Zvonimira Goloba naglašava i u prvi plan stavlja emocionalni angažman majke u roditeljskoj ulozi. Ona ističe potrebu djeteta za ljubavi, pripadanjem, nježnosti i sigurnosti.
U njoj su satkana djetetova očekivanja i vjerovanja kako je majka vrlo moćna i snažna osoba koja ga može zaštititi od strahova i nemira te kreirati stabilno i sigurno emocionalno okruženje. Vjerujem da je autor ove stihove napisao i izvukao iz riznice vlastitih iskustava djetinjstva.
S obzirom na složenost i zahtjevnost roditeljstva, većina se roditelja u odgajanju svoje djece nađe pred izazovima koje ne mogu i ne znaju riješiti. Obeshrabreni, ispunjeni osjećajem bespomoćnosti i osjećajem krivnje, počinju preispitivati svoje postupke postavljajući si pri tom pitanja: Gdje smo pogriješili ? Nismo li uvijek davali sve od sebe da našoj djeci bude bolje? Zašto se ovo događa nama? Jesmo li mi ovo zaslužili?
Ova pitanja često su ponavljajućeg karaktera, vrte se u krugu bespomoćnosti i narušavaju emocionalnu, mentalnu, duhovnu i tjelesnu stabilnost roditelja. Ona ne traže stvarne odgovore, ne vode realnoj samoprocjeni roditeljstva i poboljšanju odnosa s djetetom.
Vjerovanje da se roditeljstvo može učiti otvara put ka uspješnijem roditeljstvu. Ono nas ohrabruje i osnažuje, pomaže da prihvatimo svoje pogreške i propuste, daje nadu da sve možemo promijeniti i popraviti, oslobađa osjećaja krivnje, motivira nas da angažiramo svoje unutarnje resurse i pomaže nam da se bolje povežemo s vlastitim djetetom. Odlučite vjerovati da možete naučiti biti sretniji i uspješniji roditelj.