Pod emocionalnom inteligencijom se smatra sposobnost prepoznavanja, prihvatanja, razumevanja i kontrolisanja osećanja.Zašto je važna emocionalna inteligencija kod deteta?
Jer mu olakšava funkcionisanje u društvu, nošenje sa svim emocijama, ne samo pozitivnim. Nošenje sa frustracijama i očekivanjima. Lakše prilagodjavanje na promene u životu deteta, kao što je polazak u školu, na primer jer je to veoma značajna stvar ali i promena. Razvijanje emocionalne inteligencije deteta može doprineti njegovoj sreći, zadovoljstvu i odgovornosti, prilagodajvanju i osećanju sigurnosti u različitim i novim okruženjima.
- Prihvatite svoje dete baš takvo kakvo je. Ne pokušavajte da ga menjate i pravite po svojim merilima.
- Kada priča o svojim mislima, osećanjima i dogadjajima, slušajte. Aktivno slušajte.
- Postavljajte pitanja o osećanjima. Tako pomažemo detetu da osvesti svoja osećaje, želje i potrebe.
- Imenujte emocije. U sitacijama opisujte kako se vi osećate, npr. ''tužna sam'' Da bi dete povezalo emociju sa sitacijom na primeru.
- Kada dete kaže kako se oseća uvažite tu emociju, prihvatite je sa njim i opišite, umesto da govorimo nije to ništa ili proći će.
- Uključite dete u porodične aktivnosti. To stvara osećaj pripadnosti i razvija dužnost i odgovornost za nešto.
- Recite''ne'' kada je to potrebno. Tako dete uči da se nosi sa svojim emocijama, ličnim razočarenjima, neostvarenim očekivanjima i frustracijama koje su važne za zdrav razvoj deteta.